Jak vybrat správné lyže

S námi si vybrat své správné lyže nebude nic složitého. V tomto návodu si přiblížíme skupiny lyží. Jako první musíme zvážit, k čemu přesně lyže chcete používat. Jak na nich budete lyžovat a jaký účel by měly plnit.

 • Nejdříve volba tvrdosti lyží

Pokud chcete jezdit rychle, zvolte si skupinu sportovních lyží - závodní lyže. Samozřejmě budete potřebovat lyžařskou zdatnost.

S jistotou můžeme tvrdit, že nejvyšší modely designem odpovídají modelům závodním, ale skutečné závodní lyže v jakékoliv prodejně opravdu nekoupíte. Ovšem není nutné mít vždy úplně ten IN model lyží, i ty nižší třídy (běžně označované za závodní lyže) většinou mají také potenciál výkonnosti. V naší prodejně Levný sport je určitě najdete. Většinou se dělí podle délky oblouku na slalomky, obřačky a allround lyže (střední oblouk).

 • Začáteční lyžař: Určeny pouze měkké lyže, lyže odpouští chyby a provedou vás prvními oblouky na svahu bez nějakých krkolomných pádů do sněhu.Tyto lyže ale nikdy nebudou vhodné pro vyšší rychlost. Při vyšší rychlosti tyto lyže začnou kmitat a špatně drží na hraně.

 • Příležitostní lyžař: Jsou pro něj vhodné zejména rekreační lyže, lyžař jezdí nižší rychlostí a jeho lyžařské schopnosti nejsou ty nejlepší.

 • Průměrný lyžař: Zvládne lyže, které jsou určeny i pro sportovního lyžaře. Jedná se o lyže na střední rychlost a na průměrnou váhu lyžaře

Při výběru tvrdosti lyží je nutné dbát ohled na váhu lyžaře. Dále uvedené dělení platí pro váhy u muže okolo 80 kg a v případě žen okolo 60 kg. Pokud vážíte o něco více, je potřeba volit lyži o třídu tvrdší.

Jako další aspekt výběru zvažte, zda chcete lyže na oblouk dlouhý (delší lyže s větším rádius) nebo krátký (kratší lyže s menším rádius), případně střední rádius. Na české kopce se hodí spíše slalomky, lyže s menším rádiusem pro oblouk kratší, dopřejí totiž více zážitku na kratších tratích.

Zde krátký výpis parametrů lyží:

 • Krátké lyže lépe točí, ale jsou pomalejší.

 • Dlouhé lyže točí méně, ale jsou zase rychlejší.

 • Větší rádius lyže znamená menší točivost a menší rádius vyšší točivost lyží. 1 rádius = 1m – tuto hodnotu vždy najdete na každé lyži. Většinou na patě lyže ze strany vázání.

 • Sjezdové lyže mají rádius sotva znatelný, jedou tedy rychle a přímo.

 • Krátké slalomky jsou výrazně vykrojené, dokážou řezat krátké oblouky ve výrazně nižší rychlosti.

Druhy lyží

U rozdělení je uvedeno nejčastější používání a rozsah poloměru R.

 • Shortcarver – pro rychlou výuku začátečníků, funcarving, délka do140 cm, R=7-9 m.

 • Slalomky - mají malý rádius pro snadné ovládání a rychlé zahájení oblouku. V měkké verzi vhodné i pro začínajicí lyžaře. Spadají do kategorie rekreační.

 • Allround lyže (Allrouncarver) - Tyto lyže jsou vhodné pro univerzální použití a z tohoto spektra lyží si i určitě do začátku budete vybírat. Existuje ohromný výběr modelů a návrhů. Tyto modely se nazývají allround (lyže pro střední oblouk), které nabídnou velice široké spektrum vlastností. Mají univerzální krojení na střední oblouk a jsou dělané na upravené sjezdovky. Allround lyže ale nikdy nebudou rychlé a budou pomaleji zabírat na hranu. Každá výhoda má i svou nevýhodu a vyrobit lyži se všemi vlastnostmi prostě zatím nelze, požadavky si navzájem kladou negativa. Čím se tedy jako lyžař budete stále zlepšovat, tím několikrát obměníte i své lyže za jiný a vyšší model.

 • OBŘAČKA (GS) – jedná se o lyži na obří slalom, z čehož vyplývá, že její hlavní doménou je rychlost a klidné chování v dlouhém oblouku. Většinou je v ní použitá podobná technologie jako ve slalomové lyži, ale samozřejmě s jinou charakteristikou. Vyžaduje také velmi dobrého lyžaře a výbornou kondici. Tak jako slalomka, je doma na upravené a tvrdé sjezdovce. Radius se pohybuje v rozmezí 17-22 m a jsou pod patou cca o 2-3 mm širší než slalomky.

V tomto článku jsme vám uvedli základní informace k výběru lyží. Určitě se však zastavte v naší prodejně, kde vám ochotně se vším poradíme.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zde již lyže určené pro pokročilé či závodní lyžaře a extrémní sporty-pouze již informativní účel.

 • Racecarver – volné sportovní lyžování v delších obloucích, R=15,5-22m, délka -10cm až +0cm.
 • Slalomcarver - sportovní lyžování především v krátkých obloucích, funcarving, při větší délce lyže náběh do univerzálna, R=10-13m, délka -25cm až -10cm
 • Skicross – sportovní jízda ve středních až delších obloucích, mírně rozšířená lyže (šířka pod vázání cca 68-70mm), vhodné i na rozbitější sjezdovku - R=14-17m, délka -15cm až 0cm

 • Allmountain – sportovní jízda, vhodný i pro občasné výlety mimo sjezdovku, šířka lyže pod vázáním cca 72-78mm, R=11-18 m., délka -15cm až 0cm
 • Freeride/Freestyle - speciální lyže určené především pro jízdu v prašanu mimo sjezdovky (freeride) nebo trikovou jízdu ve snowparcích (freestyle, slopestyle)
 • Powder (prašanové) - Prašanové lyže jsou zvláštní druh lyží vyrobené do hlubokého sněhu. Jsou typicky mnohem širší než běžné lyže a mají "twin-tipy". Lyže označené jako Twintip mají zvednuté špičky i patky a oslovují lyžaře nejen svými vlastnostmi, ale i vzhledem - musí být ležérní, ale zároveň cool. A to, co je odlišuje od ostatních lyží, je rychlost, robustnost a efektivní lyžování.
  Lyže označené jako Twintip mají zvednuté špičky i patky a oslovují lyžaře nejen svými vlastnostmi, ale i vzhledem - musí být ležérní, ale zároveň cool. A to, co je odlišuje od ostatních lyží, je rychlost, robustnost a efektivní lyžování.
  Lyže označené jako Twintip mají zvednuté špičky i patky a oslovují lyžaře nejen svými vlastnostmi, ale i vzhledem - musí být ležérní, ale zároveň cool. A to, co je odlišuje od ostatních lyží, je rychlost, robustnost a efektivní lyžování.

 • Backcountry Freestyle - Jakékoliv lyžování mimo upravené nebo značené trasy se nazývá backcountry nebo-li off-pist lyžování. Tato forma lyžování je smrtelně nebezpečná (v závislosti na tom, kde a v jakých místech), z důvodu vysokých rychlostí, velkých sněhových hrbolů (někdy se skrytými kameny,pařezy,křovím a jinými nástrahami) a v neposlední možnosti sesuvů lavin. Tento druh lyžování byl zakázán v některých oblastech světa, protože šance na zranění nebo smrt lyžaře je hodně vysoká.Tito lyžaři považují tuto formu lyžování za pořádný adrenalinový zážitek, protože je to jen pouze o vztahu lyžaře a hor. Backcountry Lyžaři se skládají z obou newschool lyžařů, kteří prováději triky,skoky a jiné akrobacie.
 • Park and Pipe - Lyže do parku a U rampy pro freestyle lyžaře kteří předvádějí různé triky na lyžích.

 • Lyže pro rychlostní lyžování - Známé též jako letmý kilometr. Délka lyží je 220 – 240 cm, špička je téměř neznatelná, skluznice je velmi tenká, hrany nejsou ostré, aby se zabránilo prudkému zatočení. Maximální hmotnost je 15 kg pro pár s vázáním. Rychlost se pohybuje přes 200 km/h .
 • Skokanské lyže (skočky) mají funkční vlastnosti podobné jako lyže pro sjezd, musí být rychlé, pevné, dokonale vodivé v rovné jízdě a správně vyvážené. Mohou být dlouhé až 235 cm avšak nesmí přesáhnout výšku skokana o více jak 80 cm, šířka je 88 mm, skluznice má několik vodících žlábků, maximální povolená hmotnost je 7,27 kg. Lyže nemají hrany. Vázání je s volnou patou a na lyže se umisťuje tak, aby vzdálenost od špičky nebyla větší jak 57% délky lyže.
 • Kolečkové lyže - Speciální sportovní lyže určené pouze pro trénink.

 

Akční nabídka

Servis lyží za 250 Kč,

sevis snowboardů za 500 Kč,

Servis obsahuje: vyspravení skluznice, broušení hran-uhel na přání zákazníka, vosk. Využíváme stroje značky Wintersteiger.

 

Také aktuálně likvidujeme značkové oblečení. Přijďte se předzásobit na novou sezonu za nákupní ceny! Nabídka platí do vyprodání zásob.

 

celosezonní půjčení lyžařského setu od 1 299 Kč.

 

© 2014 Levný sport s.r.o., Trutnov |První webová společnost - tvorba www stránek